ZINFEST OLSZTYN 2018
Pierwsza edycja odbyła się w dniach 16-17 lutego 2018 roku w Sali pod Amfiteatrem Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie. W korytarzu prowadzącym do sali, w której miały odbywać się spotkania, zorganizowaliśmy wystawę zinów - były to wybrane przez nas okładki i przykładowe strony najbardziej charakterystycznych polskich zinów głownie z lat 80. i 90.
Pierwszego dnia (16.02, piątek) o godzinie 18 rozpoczęła się dyskusja pt. „Fanziny metalowe. Fenomen niezależnych wydawnictw metalowych”, w której uczestniczyć mieli Piotr „Peter” Wiwczarek (lider death- metalowego zespołu Vader) oraz Jarosław Szubrycht (niegdyś zastępca redaktora metalowego zina „Thrash'Em All”, obecnie redaktor pisma „Gazeta Magnetofonowa”), który niestety z powodów zdrowotnych nie dojechał na wydarzenie, ale przekazał nam pytania, które chciał zadać Peterowi. Wspomógł nas na szczęście Piotr Bierżyński z MOK-u i rozmowa potoczyła się bardzo ciekawie. Z Peterem rozmawialiśmy o powstaniu metalowych fanzinów w ostatniej dekadzie PRL-u (tworzył wówczas ręcznie robione okładki kaset (metodą kleju i nożyczek - tak jak ziny), które następnie kserował) i ich rozwoju w latach 90. Tu ważne było to, że lider Vadera był zarówno czytenikiem zinów, jak i bohaterem wielu tekstów, ponieważ udzielał wywiadów, recenzowano jego nagrania i opisywano koncerty właśnie w zinach. Wieczór zwieńczył koncert pagan blackmetalowego zespołu Varmia.
Kolejny dzień (17.02, sobota) zaczął się od dodatkowego wydarzenia - spotkania bębniarzy, którzy bardzo pozytywnie nastroili nas przed drugim dniem ZINfestu. Zaczęliśmy od spotkania z grupą tworzącą wrocławsko-krakowsko-olsztyńskiego artzina „Papier w dole”. Twórcy opowiadali o tym, jak wpadli na pomysł powołania do życia tego zina, podczas gdy skłot, na którym przebywali, był zewsząd atakowany. Czytali swoje wiersze i opowiadania, zarzucali zabawne anegdoty.
Następnym punktem programu była dyskusja pt. „Znaczenie podziem- nych wydawnictw punkowych i artystycznych wczoraj i dziś”, w której wzięli udział Janusz „Krawat” Krawczyk (redaktor anarchistycznego /na początku anarchopunkowego/ zina „Inny Świat” ukazującego się od 1993 r. do dziś) oraz Paweł Dunin-Wąsowicz (redaktor ukazującego się w latach 1989-2015 artzina „Lampa” i zarazem wydawnictwa „Lampa i Iskra Boża”, który rozsławił m.in. Dorotę Masłowską i jej książkę „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”). Przede wszystkim rozmawialiśmy o tym, skąd twórcy czerpali inspiracje, jak sytuacja polityczna przełomu lat 80. i 90. wpłynęła na ziny i ich zawartość, a także jakie zmiany w sposobie tworzenia zinów nastąpiły wraz z dostępem do komputerów i programów graficznych.
Drugi dzień ZINfestu zakończyliśmy koncertem w nieistniejącym już klubie Mech (ul. Prosta 38), a zagrali Strike You Down, Prokuratura, Messed Up, Mister X.